ZAPRASZAM DO INTERNETOWEGO SKLEPU Z WEŁNĄ I AKCESORIAMI DO FILCOWANIA, TKANIA I PRZĘDZENIA

 

WWW.HOBBY-WELNA.PL

 

SKLEP STACJONARNY: Poznań, ul. Kasprzaka 42  

 

TUTAJ TEŻ ODBYWAJĄ SIĘ WARSZTATY WŁÓKIENNICZE. Więcej informacji: www.hobby-welna.pl

- TKACTWO: POSTAW PIERWSZE KROKI W TKANIU - 6/ 7 kwietnia, 11/12 maja, 29/30 czerwca

- KURS PRZĘDZENIA WEŁNY NA WRZECIONIE  - 5 kwietnia, 10 maja

- BARWIERSTWO: TECHNIKA SHIBORI NA LNIE, BAWEŁNIE, JEDWABIU - 1 / 2 czerwca

- DZIEWIARSTWO: DRUTY NA POCZĄTEK, CZAPKA, RĘKAWICZKI - luty, marzec, kwiecień

- FRYWOLITKA: 9, 16, 23 kwietnia, godz. 17.30 - 20.00


 

ZAPRASZAM NA WARSZTATY FILCOWANIA W POZNANIU

 

NAJBLIŻSZE TERMINY:

Możliwe są również indywidualne warsztaty filcowania. Aby umówić termin i program, proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny.  

 
KWIECIEŃ
6 kwietnia
, godz 9.30 - 12.30 - BIŻUTERIA I KWIATY - filcowe elementy: kulki, sopelki, kostki, dredy czy roladki, które z dodatkiem koralików, złożymy w kolczyki, naszyjnik, dodatkowo bransoletka płaska lub okrągła filcowania z jednego pasma wełny (filcowanie na mokro z wełny z merynosa australijskiego) oraz wykonamy dwupłatkowego kwiatka z łodygą i pręcikami. (Cena: 130 zł)

7 kwietnia godz 17.00 - 20.00 - ETUI - torebeczka z kolorowej wełny ozdobiona wzorami wfilcowanymi rewersem, wykonana bezszwowo - na okrągło. Filcowanie "na rozmiar", które jest świetnym wstępem do dalszych eksperymentów z kapeluszem, torebką, kapciami (filcowanie na mokro z wełny z merynosa australijskiego + dodatki prefilce, loki, tkaniny) (90 zł)

11 kwietnia, godz. 17.30 -20.00 - FILCOWANIE NA SUCHO - ZWIERZĄTKO / BROSZKA + APLIKACJA - Kolorowe trójwymiarowe przedmioty np. broszka, zwierzęta, zabawki oraz aplikacje ma materiałach, do wykorzystania np. na spódnicy, żakiecie, torebce, czapce. (wełna nowozelandzka gręplowana warstwowo).  (Cena 80 zł)

NOWOŚĆ: 
WARSZTATY FILCOWANIA SPECJALNIE DLA NAUCZYCIELI PRACUJĄCYCH Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ, PEDAGOGÓW I OPIEKUNÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, ANIMATORÓW 
20 kwietnia, godz. 10.00 - 14.00, 21 kwietnia godz. 10.00 - 14.00
Czas trwania: 8 h
Cena: 200 zł 

Wszystko co nauczyciel powinien widzieć o filcowaniu, aby rozpocząć zabawę z filcem w swojej placówce.
Warsztaty wprowadzą uczestników w świat wełny i filcowania techniką na mokro i na sucho na poziomie historycznym, teoretycznym oraz praktycznym. Uczestnicy zapoznają się z technologią przetwarzania wełny - od owcy przez czesankę po przędzę, poznają różne rodzaje wełen i ich zastosowanie, dowiedzą się dlaczego wełna się filcuje i jak to się dzieje. Praktycznie uczestnicy wykonają przedmioty, które mogą posłużyć później do pracy w ich placówce. W programie m.in.: filcowanie kulek i ślimaczków - różne rodzaje, (montaż w breloczek/kolczyki), filcowanie zakładki do książki (wzór rewersem), filcowanie kwiata (broszka), portfelik (filcowanie bezszwowe), filcowanie gry techniką na sucho, filcowanie zwierzątka techniką na sucho i wiele różnych pomysłów na pracę z dziećmi, młodzieżą, niepełnosprawnymi.
Aby dowiedzieć się jak filcowanie może wspaniale funkcjonować w edukacji zapraszam do obejrzenia filmu, na którym pierwszaki wykonują w naszej pracowni filcowy dywan (pomoc dydaktyczną)
 
Uczestnicy wyposażeni zostaną w pakiet metodyczny wraz z przykładami surowca (wełna nieprana, gręplowana, różne rodzaje wełen, itp.)
Uczestnicy otrzymują zaświadczenie ukończenia kursu. Wystawiamy faktury VAT.

20 kwietnia, godz. 17.00 - 20.00 - KWIATY, KWIATKI, PĄCZKI
Wykonamy różne rodzaje kwiatów w różnych kolorach, kilku częściowe, z łodyżką lub bardziej broszkowe, płaskie i różyczkę. (filcowanie na mokro z elementami filcowania na sucho, z wełny z merynosa australijskiego + ciekawe dodatki: jedwab, loki) Cena: 100 zł

Dla szukających nowych filcowych wrażeń proponujemy pajęczą sieć:
25 kwietnia, godz. 16.30 - 20.30 - SZAL AŻUROWY NA BAZIE PRZĘDZY MOHEROWEJ - wyjątkowy, zwiewny szal, którego konstrukcję stanowi moherowa nitka połączona z ufilcowaną delikatną wełną z merynosa australijskiego. To technika, którą można wykorzystać w odzieży np. spódnice czy dekoracji domu np. firany. (cena: 180 zł)
 
COŚ DLA MOCNO ZAKRĘCONYCH NA PUNKCIE FILCU W 1 WEEKEND
27 kwietnia, godz 9.00 - 13.00 - NUNOFILC: SZAL NA JEDWABIU (200 zł)
kolorowy szal jedwabny (wyjściowo 1,8 m dł., 45 cm szer.) malowany różnobarwną wełną - technika nunofilc czyli wfilcowywania delikatnej wełny z merynosa australijskiego w splot tkaniny. Dodatkowo możliwość wykonania ciekawych zdobień przestrzennych, np. fałdki, falbany, marszczenia, bąble. (filcowanie na mokro z wełny z merynosa australijskiego + dodatki jedwab surowy, loki, tkaniny, włókna roślinne). 
27 kwietnia, godz 14.00 - 20.00 - KAPELUSZ (200 zł)
oryginalne nakrycia głowy w wybranych kolorach i fasonach: kapelusz, czapka, pilotka, toczek z fantazyjnymi dodatkami, np. zagięcia, ronda, harmonijki, dredy, przestrzenne ozdoby. Filcowanie "na rozmiar" połączone z nauką obliczania i wykonywania szablonów (filcowanie na mokro z wełny z merynosa australijskiego + dodatki prefilce, loki, tkaniny)
28 kwietnia godz. 10.00 - 16.00 - TOREBKA (220 zł)
kolorowa torebka z wzorami wfilcowanymi rewersem, uszkami, klapką, kieszonkami, przegródkami, wypukłymi kieszonkami, wg. własnego projektu (filcowanie na mokro z elementami filcowania na sucho, wełna mieszana). 
Koszt kursu weekendowego: 570 zł, pojedyncze zajęcia - cena obok 
Wszystkie materiały w cenie. Wykonane prace pozostają własnością uczestnika.
 
21 kwietnia godz. 16.00 - 21.00 - ETUI NA KOMPUTER "second skin"
Jedyne w swoim rodzaju etui wykonane dokładnie na rozmiar Twojego komputera z indywidualnymi wzorami. Mocno ufilcowana wełna z merynosa australijskiego jest bardzo trwała i będzie dokładnie przylegała i ochraniała sprzęt. Przynieś swój laptop na przymiarkę. (Cena: 180 zł)

MAJ

17 maja, godz 17.00 - 20.00 - BIŻUTERIA I KWIATY - filcowe elementy: kulki, sopelki, kostki, dredy czy roladki, które z dodatkiem koralików, złożymy w kolczyki, naszyjnik, dodatkowo bransoletka płaska lub okrągła filcowania z jednego pasma wełny (filcowanie na mokro z wełny z merynosa australijskiego) oraz wykonamy dwupłatkowego kwiatka z łodygą i pręcikami. (Cena: 130 zł)

24 maja, godz. 17.30 -20.00 - FILCOWANIE NA SUCHO - ZWIERZĄTKO / BROSZKA + APLIKACJA - Kolorowe trójwymiarowe przedmioty np. broszka, zwierzęta, zabawki oraz aplikacje ma materiałach, do wykorzystania np. na spódnicy, żakiecie, torebce, czapce. (wełna nowozelandzka gręplowana warstwowo).  (Cena 80 zł)

DZIECIĘCE / RODZINNE FILCOWANIE - KWIATY NA DZIEŃ MATKI
25 maja, godz. 10.00 - 12.00 - FILCOWY KWIAT DLA MAMY
Wykonamy piękne kwiaty w różnych kolorach, które jako broszkę będzie można podarować mamie na jej święto - 26 maja (filcowanie na mokro z elementami filcowania na sucho, z wełny z merynosa australijskiego).
Wiek: od 6 lat
Cena: 35 zł
Ilość miejsc ograniczona!

25 maja, godz 15.00 - 19.00 - NUNOFILC: SZAL NA JEDWABIU (200 zł)
kolorowy szal jedwabny (wyjściowo 1,8 m dł., 45 cm szer.) malowany różnobarwną wełną - technika nunofilc czyli wfilcowywania delikatnej wełny z merynosa australijskiego w splot tkaniny. Dodatkowo możliwość wykonania ciekawych zdobień przestrzennych, np. fałdki, falbany, marszczenia, bąble. (filcowanie na mokro z wełny z merynosa australijskiego + dodatki jedwab surowy, loki, tkaniny, włókna roślinne). 
26 maja godz. 10.00 - 16.00 - TOREBKA (220 zł)
kolorowa torebka z wzorami wfilcowanymi rewersem, uszkami, klapką, kieszonkami, przegródkami, wypukłymi kieszonkami, wg. własnego projektu (filcowanie na mokro z elementami filcowania na sucho, wełna mieszana). 
Wszystkie materiały w cenie. Wykonane prace pozostają własnością uczestnika.


W PLANACH: (zbieram zgłoszenia)
DYWANIK INSPIROWANY WZORAMI AZJATYCKIMI
Warsztaty te są wynikiem moich fascynacji tradycyjną sztuką filcowania azjatyckiego, której miałam okazję doświadczyć osobiście filcując pod okiem mistrzów w Turcji i Kirgistanie.
Przedstawię poznane przeze mnie techniki wykonawcze, stylistyczne, wzornictwo azjatyckich wyrobów filcowych i opowiem o surowcach i narzędziach (dawnych i współczesnych). Będą zdjęcia, filmiki i namacalne przykłady.
Uczestnicy inspirując się azjatyckimi wzorami wykonają dywanik ok. 75/55 cm (mocno ufilcowany, z precyzyjnym wzorem układanym z wełny) korzystając z tradycyjnych metod filcowania (będzie gręplowanie kijkami, rolowanie po ziemi i inne sprawdzone ludowe sposoby).
Czas trwania: ok. 10 h
Cena: 370 zł


Miejsce: Sklep/Pracownia HOBBY-WELNA, ul. Kasprzaka 42 (w podwórzu)

Zgłoszenia:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Uczestnicy warsztatów na towary zakupione w sklepie po zajęciach otrzymają 5 % rabatu ! 

 
 

 

KIRGISTAN - ŹRÓDŁO TRADYCYJNEGO FILCOWANIA
Maj 2012 
Kirgistan już od dłuższego czasu była moim marzeniem. W końcu się udało! Niemal 3 tygodnie spędzone w górach, w otoczeniu zaśnieżonych szczytów, kamienistych dolin, trawiastych pagórków, jurt i stad owiec. I przepiękne spotkania ze spadkobiercami nomadów, rękodzielnikami wciąż głęboko zakorzenionymi w swojej tradycji.
Wyjazd do Kirgistanu odbywał się głównie pod kątem filcowania. Kirgistan jako jedno z miejsc w Centralnej Azji zachował jeszcze dawne formy filcowania, wzornictwo, kolorystykę, technikę wykonania. I co najważniejsze nadal użytkuje się tutaj własnoręcznie wykonane filcowe wyroby: wzorzyste ala kiiz, przeszywane fakturowymi szwami szyrdaki, jednolite kiizy na jurty czy czapki zwane kołpakami i inne wełniane filcowe i tkackie wyroby. Charakterystyczny styl mozaikowy sprawia, że wzory inspirowane naturą, np. rogi barana i jelenia, szpon kruka, fala wody, psi ogon, zajęcze uszy tworzą nowe przestrzenie, ornamenty multiplikują się i przenikają. 
Aktualnie powstają też bardziej nowoczesne przedmioty, artystyczne czy spełniające zapotrzebowanie pamiątkarskie. Fantastyczną inicjatywą dizajnerską jest np. firma Tumar z Biszkeku, która korzystając z dawnej techniki i wzornictwa tworzy przedmioty, nadające się do współczesnego użytkowania (np. piękne dywany, które świetnie pasują do nowoczesnego wnętrza), przy zachowaniu maksimum dbałości o jakość wykonania. Wspaniałe są projekty Tumarowych zabawek, biżuterii, czapek, kapci i szali na jedwabiu. Zachwyt budzi umiejętne korzystanie z tradycji i odnalezienie dla niej nowej formy. W tej kwestii polski etno dizajn ma jeszcze wiele do zrobienia.
Obok obserwacji życia codziennego Kirgizów miałam okazję uczestniczyć w czterech pokazach / warsztatach i poznać autorskie i tradycyjne zarazem style filcowania. Ciekawym doświadczeniem było wspólne z Kirgizkami "trzepanie" wełny, rozkładanie jej na macie z trawy czii, rolowanie, barwienie, wycinanie i szycie. Udało mi się samodzielnie wykonać dwa szyrdaki - poduchy na krzesła. Wróciłam również z dwoma wielkimi szyrdakami - dywanami i urokliwym wiejskim ala kiiz ( wyobraźcie sobie jaki żal mnie ogarnął, kiedy bagaż nie pojawił się na taśmie na lotnisku w Warszawie - na szczęście nikt nie połakomił się na te 20 kg wełny, bagaż odnalazł się i dywany pięknie prezentują się u mnie w domu). 
Udało się również ruszyć w góry, dotrzeć do jailoo na 3000 m npm, spędzić czas wśród czabanów (pasterzy) i ich owiec, kóz, koni, bydła, wypić kumys (sfermentowane mleko kobyle), posmakować baraniny. Mimo, że na niedalekich szczytach był jeszcze śnieg, noc spędzona w jurcie była bardzo przyjemna (piec rozgrzany krowimi plackami). A wokół góry, góry i jeszcze raz góry (90 % obszaru Kirgizji to góry).
Wydaje mi się, że dużo się nauczyłam i będę mogła kompetentniej opowiadać o tradycyjnym azjatyckim filcowaniu. Jednak w kontekście wielowiekowych praktyk z wełną tych azjatyckich plemion koczowniczych moja wiedza jest mikroskopijna. Każde doświadczenie wzbogaca, więc teraz pełna zapału i nowych inspiracji zabieram się do swojej filcowej pracy.
Za towarzystwo w podróży dziękuję mojemu parterowi Maciejowi Filipczukowi.


 


 

FILCOWANIE W TURCJI

 

 

Już za nami wspaniałe chwile spędzone w styczniowy weekend w Istambule w studiu Mehmeta Girgica - mistrza tradycyjnego filcowania tureckiego. Do wyjazdu na warsztaty wraz ze mną zgłosiło się 6 osób, równie spragnionych dotknięcia tego co dawne i nowoczesne zarazem. Mistrz podzielił się z nami wiedzą techniczną i pod jego okiem każdy wykonał: dywanik, kapelusz i torebkę. Mimo, że formy niewielkie, to udało nam się dotknąć najbardziej charakterystycznych smaczków stylu Mehmeta: styl mozaikowy, precyzja wzoru (u niego tradycyjne wzory osmańskie), wełna farbowana naturalnymi barwnikami, mocny filc. Praca była bardzo intensywna i wcale nie łatwa, zwłaszcza kiedy obok studia miasto żyło swoim handlowym tureckim życiem, zabytki wołały o odwiedzenie ich, a ciepła zimowa pogoda zachęcała do spacerów małymi uliczkami. Wielką przyjemnością było obserwowanie jak studio funkcjonuje na co dzień, kiedy to przychodzili do niego klienci - derwisze - zamawiać sikke (filcowe czapki, które nakładają do swego wirowania). Niesamowite obrazy Mehmeta przyciągały do studia zagranicznych turystów. A do tego ciągle ktoś wpadał, witał się, pił herbatkę i obserwował jak to Polacy filcują. Od Istambułu filcowe podróże zaczęliśmy, ale na szczęście jest jeszcze trochę miejsc na świecie, gdzie filcowanie można zobaczyć w jego tradycyjnej formie. I tam wkrótce będziemy ...

 

 

Dziękuję: Alicji, Ani, Asi, Dance, Ewie i Sławkowi za wspaniałe towarzystwo i wspólne rolowanie.

Wszyscy uczestnicy warsztatów dziękują Ambasadzie Turcji w Polsce za pomoc finansową w realizacji wyjazdu.

 

 

A tak to wyglądało: 

  

 

PAŃSTWO ZBOROWSCY

 

Akcja artystyczna realizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Filcu - FELTUNITED (www.feltunited.com)
Tegoroczny temat FeltUnited to kolory ŻÓŁTY - ZIELONY - NIEBIESKI  

2 października o godz. 17.00 w Podlesicach na terenie Rezerwatu Góra Zborów (Jura Krakowsko-Częstochowska) odbył się finał projektu PAŃSTWO ZBOROWSCY.
Na Skale Dwoistej nad Jaskinią Głęboką zawisły filcowe korale (wykonane techniką filcowania na mokro) oraz krawat (ozdobiony logo projektów związanych z ochroną bioróżnorodności Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej realizowanych przez stowarzyszenie z Zawiercia, społeczność lokalną i wielu partnerów, w tym naukowych - techniką filcowania na sucho). Dekoracje te utworzyły kompozycję pary małżeńskiej skałek, stąd tytuł tego projektu. Filcowe przedmioty zostały wykonane 28 sierpnia 2010 roku w ramach Jurajskich Regionaliów, festynu promującego hodowlę owiec rasy olkuskiej na tym terenie oraz zabiegi czynnej ochrony przyrody prowadzące do odtworzenia swoistego krajobrazu jurajskiego. Otwarta akcja filcowania artystycznego wraz z warsztatami filcowania, obróbki wełny i przędzenia dla lokalnych gospodyń była częścią projektu OWCA Plus.
Projekt zainicjowany i zrealizowany przez Agnieszkę Jackowiak, we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej www.podlesice.org.pl
Za pomoc (filcowanie na sucho) dziękuję Joannie Cieszyńskiej-Promińskiej.